Jack Kerouac: DHARMOVÍ TULÁCI

15. listopadu 2008 v 12:31 | Daniel Klee |  Recenze knih když už budu mít čas číst

"V pravý poledne jednoho pozdního záříjovýho dne roku padesát pět jsem naskočil na náklaďák z Los Angeles, vylezl jsem na otevřenou plošinu a natáhl se tam, bágl s věcma jsem strčil pod hlavu, hodil nohu přes nohu, a zatímco jsme si to šinuli na sever do Santa Barbary, koukal jsem na mraky."


První věta Kerouacova románu Dharmoví tuláci, jako by sama o sobě říkala jaký je celý příběh, kniha i sám Kerouac. Příběh skvěle napsané novely nás zavede do Ameriky padesátých let minulého století. Spolu s Kerouacem, i hlavními postavami příběhu, kterými jsou dva přátelé vydávající se na magickou cestu napříč USA, cestu hledání základních životních pravd i cestu Zenu, jsme vtaženi do světa, který není až tak odlišný od toho dnešního. I v dnešním době existují podobní "Tuláci bez domova". Velikostí románu je fakt, že se jedná o pravdivou generační výpověď z doby Allena Ginsberga, který byl i osobním přítelem Jacka Kerouaca. V knize nalezneme sugestivní popis, tehdy ještě divoké, severoamerické přírody i nespoutaný a svobodný sex, drogy, odvázané mejdany. To hlavní co však kniha přináší, jsou Kerauacem popisované meditativní pasáže a hluboké pochopení světa, lidskosti i přátelství. Přátelství, které bylo pro Kerouaca víc než láska, s kterou si vlastně celý svůj život nevěděl rady. Kerouacův hluboký zájem o zen-buddhismus i brilantní vypravěčské umění, dělá z této knihy jedinečného průvodce našim vlastním životem. Jak veliké bylo Kerouacovo pochopení Zenu nám ukáže i to, že knihu věnoval Chan Šanovi, který svou moudrost a básně psával na kameny, listy stromů i do písku. Na závěr své recenze si ještě neodpustím pár slov přímo o autorovi knihy.

Kdo byl vlastně Jack Kerouac? Myslím si, že to nevěděl ani on sám. Byl úžasným vypravěčem, který dokázal psát se stejnou lehkostí s jakou vedl své rozhovory. Narodil se 12.března 1922 v Lowellu ve státě Massachutsetts. Byl milovníkem života, věčným tulákem i hledačem pravdy a Dharmy, neúspěšným otcem i manželem. Jednoduše řečeno, Kerouac byl Kerouacem. Tento symbol americké literatury zemřel 21.října roku 1969. Nač vlastně zemřel v poměrně nízkém věku? Odpovědí může být, že zemřel na Kerouaca.

S Jackem Kerouacem bych se rád rozloučil zase citátem z jeho knihy "....Mysl není nic jinýho než svět, doprdele. A praotec kůň řekl, "Tahle mysl je Buddha". A taky řekl " Žádná mysl, to je taky Buddha." A nakonec, když mluvil o svým kámošovi Velkým slívovi, tak řekl, "Slíva je zralá"......."

Váš Daniel Klee


 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________