Malá zamyšlení Daniela Klee

8. listopadu 2008 v 0:06 | Daniel Klee |  Malá zamyšlení Daniela Klee

O obyčejných věcech


Rád přemýšlím o docela obyčejných věcech. O světě kolem nás, který je obyčejný a všední jen při povrchním a letmém pohledu. Podívá-li se člověk pozorněji zjistí, že ona všednost je jen zdánlivá.

Každá minuta je svým způsobem malý zázrak. Například život obyčejné jepice. Jak je krátký a přitom naplněný vším co dělá život životem. Veškerou podstatou pomíjivosti a prchavosti. A náš vlastní život se tomu jepičímu může v mnohém podobat. Co jej odlišuje, je míra našeho uvědomění si marnosti snažení se o "život dle našich představ".

Nejsem ani první ani poslední, kdo si spolu s dávnými antickými filozofy řekne, že vše pomine, vše se navrátí ke své podstatě, vše se spolu nakonec v jednotě spojí. A přece si dovolím odporovat, sám sobě i oněm "moudrým" myslitelům dávnověku. Nic se nemůže na světě ztratit beze stopy. Každý atom, molekula i myšlenka, zůstává už navždy přítomna. Jak v onom prchavém okamžiku svého zrodu, tak i zániku. Zániku, který není opravdový, je jen přechodem do jiné úrovně své existence, jiného tvaru a stavu.

Papír popsaný rukou dávného myslitele, se působením ohně změní na popel, popel na hnojivo pro rostliny, rostliny na potravu zvířat, zvířata na totéž v případě lidí. A na konci toho všeho zcela jiný "myslitel", posilněn vydatným jídlem, popíše nový papír možná i stejnými myšlenkami. A myšlenky? Ani ty nezaniknou, ale dále si žijí svým vlastním životem. Svým vlastním osudem. A jak do toho všeho zapadá má úvodní myšlenka o obyčejnosti věcí? Je napsána na obyčejném listu papíru, ze kterého se dříve nebo později stane hnojivo, ze kterého vyroste strom, ze kterého bude vyroben nový papír, na který.....:)

Daniel Klee říjen 2008


 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________