O kopírování na blogu

17. listopadu 2008 v 20:25 | Daniel Klee |  Malá zamyšlení Daniela Klee
O kopírování, originalitě, blogu a životě


Své malé zamyšlení o blogu a kopírování obsahu, grafických prvků a různých " čuflíků", "tlačítek", obrázků a podobě na stránky blogů začnu někde úplně jinde.

Když jsem byl ve věku dítěte školou povinného, což už je poměrně dávno, pamatuji si, že se v naší třídě objevila móda deníčků, zápisníků, sešítků a památníčků. Autorem a tvůrcem povětšinou byly naše spolužačky, i když touha vlastnit něco podobného byla i u nás kluků. Obsahově se samozřejmě značně oddělovaly ty dívčí od těch chlapeckých. Jinak podoba i obsah byl více méně stejný. U našich spolužaček to byly citáty o lásce, říkanky a různá srdíčka, kytičky a zvířátka. V těch našich převažovaly vystřižené fotografie aut, motorek, a pokud měl onen tvůrce zvláštní a vyjímečné štěstí, tak lehce obnažených žen či zažloutlé fotografie aktů odcizených na půdě. Společným tématem byla hudba a kapely, dnes již mnohdy zapomenutých jmen. K jejich vytvoření stačila tužka, papír, nůžky a lepidlo. O nějaké zvláštní originalitě nemohla být vůbec řeč. Možná, že mnohé z těchto výtvorů odpočívají někde na dně skříní, či zaprášeny leží někde na půdě či ve sklepě.

Dnešní doba je dobou elektronickou, nicméně potřeba podobné seberealizace je stejná. A tak se dnes tvoří podobné "deníčky" prostřednictvím blogů a profilů. A stejně jako tehdy, ne každý umí malovat a tvořit svoje vlastní obrázky a ozdoby svého blogu. A mít takový blog to už znamená ukázat, že když nic podobného neumím vytvořit sám, tak alespoň vím, kde se to dá sehnat.
Předpokládat, že všichni kdo se tvorbě blogu věnují, umí sami podobné věci vytvořit, je zcela mimo realitu.  Papírové obdoby dnešních blogů, nepracovaly s něčím co by se dalo nazvat autorská a vlastnická práva. Vystřižením obrázku z časopisů, nikdo nic neporušoval. A opsáním citátu již dávno nežijících autorů také ne. A tak to mají mladí autoři blogů mnohem těžší, než v "archaických" dobách před nástupem informačních technologií. A mě nezbývá než obdivovat ty, kteří dokáží vytvořit svou vlastní originální podobu blogu, a to jak obsahově tak i podobou. A ty ostatní neodsuzuji, protože ani v mé době to nebylo jiné.


Vše nej Váš Daniel Klee

 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________