Nevíte co k vánocům? Darujte dětem „koncentrák“ pro mravence

20. prosince 2008 v 21:24 | Daniel Klee |  Komentáře aneb kritika nerozumu

Nevíte co k vánocům? Darujte dětem "koncentrák" pro mravence.


Vánoce…svátky klidu, míru a pohody lidí "dobré" vůle. Vánoce, svátky dárků a obdarovávání se. Vánoce…svátky lidí a pro lidi. Občas na mne jde ale pocit smutku. Smutku z vánoc, z tradic na jejichž původní poslání jsme zapomněli, ale hlavně z chování, cítění a vnímání lidí.

Pominuli fakt, že podobné svátky v tomto čase slavili lidé ještě dříve než byl tento svátek změněn jako oslava narození Ježíše z Nazaretu, měl by tento svátek být také oslavou a příležitostí ke smíření, odpuštění a zamyšlení se. Ale občas mám pocit, že právě myšlení je lidem vzdálenější víc než cokoli jiného. A nebo lépe řečeno, domýšlení toho co a jak činíme.

Lidská namyšlenost na fakt, že jsou lidmi je až neuvěřitelná. Mě osobně je čas od času všelijak při pomyšlení, že patřím k živočišnému druhu nazývanému Homo Sapiens Sapiens, což by mělo značit, že jsme druh dvakrát rozumný. Velmi často o tomto latinském pojmenování "vrcholu" evoluce pochybuji. Ještě dříve než se na světě mohl objevit otisk první lidské nohy, naši planetu obývalo velké množství různých zvířat, tvorů a společenského hmyzu. A právě o něm chci dnes hovořit.

O uvedené věci jsem slyšel již dříve, ale až dnes jsem díky příspěvku na jednom blogu, který jinak patří k mým oblíbeným, objevil odkaz na stránky s dárkem "z vesmíru". Co je tento dárek? Nic jiného než malý, soběstačný a komfortní "koncentrák" pro mravence. Malá a uzavřená nádoba obsahující průhledný a výživný gel, poskytující "vše" co takový mravenec k životu potřebuje. Vše? Bereme-li v úvahu pouze potravu a vzduch tak snad ano. Jinak se o tom dá vážně pochybovat. K uvedenému "dárku" pro naše děti, ještě dostaneme stručný návod jak a kde polapit mravence a "multifunkční" tyčinku k polapení těchto tvorů. Kdo se alespoň okrajově o přírodu a zvířata v ní žijící zajímá ví, že mravenci jsou velmi společenský a sociální hmyz, žijící vysoce organizovaným životem či dělbou práce. Kdo někdy viděl nějaký dokument o tomto hmyzu z produkce třeba BBC mě dá za pravdu, jak fascinující je život těchto tvorů.

Nemám příliš velké námitky proti důležitosti vesmírných programů a vědeckých výzkumů. Ale pokud někdo z vás viděl dokument, za jakých podmínek a jak dlouho se zřejmě trápil snad nejznámější pes této planety Lajka, i o tomto bude pochybovat. Jedna věc je věda a jiná lidský egoismus vůči všemu živému. Jste-li přívrženci akvaristiky víte, že drtivá většina obyvatel vašeho akvária se narodila již v "zajetí" a staráte-li se o své svěřence s potřebnou péčí a láskou, dá se počítat s tím, že jim opravdu "nic" neschází. Navíc ve vašem akváriu nejsou žádní predátoři a tak není co namítat.

Něco jiného je však "polapení" patnácti mravenců z volné přírody a jejich umístění ve vašem komfortním "koncentráku". O tom, že není možné poznat, že se jedná o obyvatele jednoho konkrétního mraveniště nemá ani cenu hovořit. O pověstných "válkách" těchto sociálních tvorů také ne. Kde jsou hranice naší touhy po zisku za každou cenu?

Napadá mne, že příběhy autorů SCI-FI nejsou jen příjemné čtení. A docela by mne zajímalo, jak by nás asi obyvatelé jiné planety posuzovali. Při našem chování k sobě navzájem, k přírodě a zvířatům. Možná se jednou v nějakém MEZIGALAKTICKÉM časopise objeví inzerát na malou uzavřenou schránku, obsahující vše potřebné k životu lidských tvorů ze Země. Jediné co bude potřeba je odchytit si na Zemi samičku a samečka tohoto druhu, a pak jen pozorovat jak se "zajímavě" rozmnožují a po nějaké době následně v hádce usmrtí. Možná, že znalost těchto bytostí o lidském "hmyzím" druhu budou větší, než ty naše o mravencích. A tak bude součástí balení lednička, televizor, vibrátor a návod, že čas od času je dobré samečka přemístit k jiné samičce.

Odkazy pavučina: Mravenci, a to zejména lesní, jsou u nás vysoce chráněným druhem na základě "Zákona o ochraně přírody a krajiny č.114/92 Sb. Příloha č.III k vyhlášce č.395/1992 Sb.", která zcela zvlášť vymezuje položku Mravenec - Formica zařazenou mezi mimořádně ohrožené druhy.


A tak závěrem mohu jen říci, koupíte-li dětem k vánocům třeba oblíbenou knihu "Ferda Mravenec", uděláte určitě lépe a alespoň si nebudete připadat jako "Brouk Pytlík".

Váš Daniel Klee
 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________