Vánoční „poselství“ Daniela Klee všem. No ovšem! :)

23. prosince 2008 v 2:11 | Daniel Klee |  Editorial blogu Nuda v síti

Vánoční "poselství" Daniela Klee všem. No ovšem!


Drazí návštěvníci a čtenáři blogu Nuda v síti,

čas zbývající do Štědrého dne se počítá už na hodiny a ne dny. Pro mnohé to bude jedna z mála příležitostí, kdy se sejde u štědrovečerního stolu celá rodina, přátele a příbuzní. Nastane čas přijímání a dávaní. Čas pokoje, klidu a krátkého štěstí v kruhu blízkých. Čas, kdy alespoň na malou chvíli budeme mít možnost zapomenout na všední starosti, nesplacené hypotéky, daňová přiznání, zvyšující se ceny a inflaci, nezaměstnanost, krizi, rodinné a partnerské neshody, války či hladomory, světový "terorismus", náboženské a občanské nepokoje a mnohé další věci, které nás v průběhu těch běžných a všedních dní provází na každém kroku. Zprávy v TV či rozhlase budou, ten jeden jediný den, obsahovat více těch optimistických a příjemných sdělení.

Ne pro všechny jsou ale tyto svátky časem klidu a pohody. Bezdomovci odkázáni na každodenní pomoc kolemjdoucích, vždy musí podobné svátky přetrpět a "přežít" s co možná nejmenší újmou. Ve dnech svátků lidé téměř necestují hromadnou dopravou, pohodlně uvelebeni ve svých teplých a vánočně vyzdobených bytech, koukajíce se na pohádky a příběhy, ve kterých vždy nakonec zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí. A tak jsou tito lidé zase odkázání pouze na pomoc různých organizací, nadací a spolků.

Ale ne jenom bezdomovci, či lidé na sociálním dně společnosti, o vánocích "trpí". Je velké množství lidí "opuštěných", kteří jsou tradičně o vánocích ve větší izolovanosti od zbytku světa.

Lidé staří, nemocní či trpící nějakou duševní chorobou, jsou v tyto dny odkázáni na krizové linky a poradny, které si rozhodně na nedostatek práce nemohou stěžovat. Stejně tak zvířata v útulcích, či v horším případě na ulicích, rozhodně neprožijí Štědrý den obklopeni láskou a pohodou. A to ani nemluvím o bezpočtu laboratorních zvířat, pro které žádný svátek ani volno, které mají i zločinci ve věznicích, rozhodně platit nebude.

Prostě a jednoduše, Štědrý den a vánoce nejsou svátkem všech bez rozdílu. A nejsou ani ničím na co máme právo a co je samozřejmé. A tak až budeme "remcat" nad nevhodností vánočního dárku, nad bolavým žaludkem či kostí v krku, nad nesnesitelností již senilní babičky či tchýně, nad přesolenou polévkou, nad "nudností" rodinných sešlostí a dalšími podobnými věcmi, vždy bychom si měli, alespoň na chvíli, připomenout všech těch, kteří jsou na tom opravdu mnohem hůře.

A mé přání závěrem? Zkusme se v tyto dny více dívat kolem sebe a zapomenout na naše postoje a názory. Přivřeme oči a podejme pomocnou ruku všem těm, kteří jsou na ni odkázáni. Uvidíte, že pár drobných mincí věnovaných bezdomovci v podchodu metra a nebo váš starý a nepotřebný svetr či bunda, které jim dáte, vám přinesou větší uspokojení z obdarování, než ten sebedražší dárek věnovaný pod stromečkem. A když budete požádáni například o cigaretu, dejte místo jedné třeba dvě. Nemůžeme "spasit" svět, ale můžeme v tyto dny udělat alespoň něco.Třeba nasypat za okno pár semínek slunečnice či koupit v supermarketu malý sáček s krmivem pro zatoulané kočky a psy. A rozhodně se nám bude usínat lépe s myšlenkou na ty, kteří na nás možná právě v tuto chvíli budou vzpomínat s vděkem a láskou.

Přeji Vám spokojené vánoce a splnění všech Vašich přání.
Váš nepoučitelný Daniel Klee


 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________