Malé novoroční zamyšlení Daniela Klee

2. ledna 2009 v 4:12 | Daniel Klee |  Malá zamyšlení Daniela Klee


O očekávání


Vykročení do nového roku je vždy spojeno s očekáváním. S očekáváním, co nám ten nový rok přinese. Co se nám podaří uskutečnit a vykonat. S tím vším, souvisí i naše novoroční předsevzetí. Předsevzetí, která většina z nás stejně již za několik dnů či týdnů poruší. A i když víme, že ten nový rok může být mnohem těžší než ten předchozí, stále v nás zůstává jakási naděje, že by tomu tak být nemuselo. Tradičně si, se sklenkou sektu v ruce, s úderem půlnoci přejeme navzájem do nového roku jen a jen to nejlepší. V mnohým přáních a přípitcích jsou nicméně obsaženy naše obavy z toho co nás čeká a mnohdy nemine.


Mé dnešní malé zamyšlení je však trochu jiného rázu. A to ne o očekávání věcí příštích, ale o očekávání jako takovém. Celý náš život je vlastně často čekáním. Čekáním na dospělost, první lásky ale také zklamání, a nebo čekáním na výsledky našeho snažení a konání. Někdy dokážeme "čekat" trpělivě, jindy s patřičnou netrpělivostí "popoháníme" čas.
Čas vlastně často hraje klíčovou roli v onom čekání na vysněné, potřebné, reálné i nereálné skutečnosti.


Naše očekávání však často může mít i jinou podobu. A to, když očekáváme za nějaké naše chování či přístup "patřičnou" odměnu a ocenění. Ale bohužel ne vždy to tak funguje. Velmi často nemůžeme za naše konání očekávat nic. A pokud přeci jenom něco očekáváme, můžeme být zklamání. Někdy je dokonce víceméně "nepatřičné" něco očekávat. Třeba, když obdarujeme někoho potřebného drobnou mincí či úsměvem a pochopením. Nebo z čirého soucitu pomůžeme zatoulanému a nebo zuboženému zvířeti v nouzi. Mnohé z těchto skutků nekonáme pro žádnou odměnu či ocenění. A je to tak dobře.


Jinou věcí je však naše "vděčnost", pokud nám někdo v tom uplynulém roce pomohl a podal pomocnou ruku. Jak často na podobná gesta zapomínáme. A přitom poděkování a vzpomenutí si nic nestojí. A pro ty, kteří nám byli nápomocni v nějaké naší těžké situaci, je často poděkování jediná odměna, kterou za svou "pomoc" dostanou. Stejně tak, jako rádi zapomínáme na veškeré těžkosti, které jsou za námi, zapomínáme i na ty, kteří nám nezištně pomohli.


Závěrem mého malého novoročního zamyšlení, bych Vám všem chtěl do toho nového roku popřát, aby Vám čekání ubíhalo vždy rychle, aby Vám rok 2009 přinesl vše po čem toužíte a aby se k Vám vždy vrátily všechny Vaše rozdané úsměvy a vůbec všechny Vaše skutky.


Váš Daniel Klee
 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________