Splog nebo blog?

23. ledna 2009 v 3:55 | Daniel Klee |  Tipy a triky aneb jak na to

Splog nebo blog?

V některých rubrikách blogu Nuda v síti nejsou zatím žádné příspěvky. A tak bych rád tento pomyslný dluh vůči čtenářům blogu napravil. Tématem, které zatím marně čeká na své publikování, je téma tipů a triků či chcete-li návodů a postřehů. 0všem Daniel Klee :)
Daniel Klee, autor tohoto článku.
Každý kdo provozuje a přispívá na blog mě dá za pravdu, že napsat nějaký smysluplný příspěvek není tak docela hračka. Pominu-li tu obrovskou skupinu bezobsažných blogů a blogísků, které ve své podstatě mnohdy ani nejsou blogem ale spíše "splogem", stále ještě zůstává hodně těch, kteří si s obsahem svého blogu dají opravdu práci. Mám rád tyto originální blogy, které ukazují život a názory svého tvůrce. Ne vždy souhlasím s obsahem publikovaných příspěvků, ale vždy smekám v úctě před tvořivostí a kreativitou autora, a to zejména u lidí, kterým je třeba kolem patnácti či šestnácti let. O to víc se mne pak dotýká chování docela obyčejných "příživníků" a parazitů, kteří zakládají pomocí specializovaného softwaru, automaticky generované blogy či lépe řečeno splogy. Obsah těchto splogů je tvořen z podstatné časti automaticky, za pomoci kradených textů z jiných blogů a stránek.
Daniel Klee, Nuda v síti. Blog o všem? No ovšem!
Velkého spojence nalézají tvůrci splogů v jinak užitečném a přínosném nástroji, kterým je RSS kanál. A tak je možné nalézt na Internetu zcizené kopie původního textu, publikovaného na kvalitním a zajímavém blogu, na stránkách automaticky generovaného splogu s mizernou grafickou úpravou a samozřejmě bez odkazu na autora textu. O tom v jaké výhodě je původce několika desítek a mnohdy i stovek splogů, oproti poctivému tvůrci blogu není ani potřeba hovořit. Často se ve vyhledávači zobrazí mnohem dříve odkaz na ukradenou kopii textu než na původní originál. Častokrát je duplicitní obsah v neodpovídajícím kontextu a dokonce i lehce pozměněn, například vytvořením gramatických chyb. Čím více blogů respektive splogů tito lidé vlastní, tím více mají bezpracných vzájemných odkazů. Celou situaci ještě usnadňuje i fenomén SB, tedy spřátelených blogů, vzájemně na sebe odkazujících.
Vše nej na Síti sítí přeje Všem čtenářům Daniel Klee
Jak je možné svůj článek či příspěvek co nejlépe ochránit? Zaručená a stoprocentní rada na tuto otázku asi neexistuje. Můžeme však udělat maximum proto, abychom podobné "krádeže" námi vytvořeného textu, básně či článku co nejvíce znemožnili. A to alespoň pro softwarové "roboty", kteří náš text kopírují na nějaký ten splog.
Možná slova jsou například 0řešeno nebo šíleně řečeno. Zkuste přijít na to proč?
Nejdůležitější radou je, neposkytovat svůj text v plném znění na RSS kanálu. Další poměrně zajímavou alternativou je možnost, vložit do textu a obsahu článku skrytý "text", slovo či třeba přímo jméno autora. (takovýto text je možné skrýt za pomocí jednoduchého principu, v podobě stejné barvy textu jako má pozadí stránek). Pro čtenáře je tento text "neviditelný", avšak v případě okopírování textu za pomoci software, se zkopíruje celý obsah včetně takto ukrytého textu. Navíc je možné tento text posléze nechat vyhledat na internetu. Další možností, která sice není prevencí, ale která nám umožní nalézt na internetu duplicitní verzi našeho článku či příspěvku, je vyhledávání takovýchto textů za pomoci například služby COPYSCAPE. Spolehlivě nalezne většinu duplicitního textu.
Zahrajte si na schovávanou. S Danielem Klee a Nudou v síti.
Poměrně často je mě kladena otázka černého pozadí na blogu Nuda v síti. Jedním z důvodů, které mě k tomuto kroku vedly, je i možnost takto ukrýt text. Když označíte text při editaci článku "černě", není na černém pozadí pro čtenáře viditelný. Malý test pro čtenáře, pokuste se zkopírovat text tohoto článku tím, že jej označíte. Ve chvíli, kdy bude takto označen, uvidíte i skrytý text. Třeba tento: prší střechou střely.

Pavučina dále:Vše nej na Sítí sítí Váš Daniel Klee


Poznámka pod čarou

Ještě než jsem tento článek zveřejnil, podíval jsem se do nápovědy portálu Blog.cz na adrese: http://blog.cz/napoveda/autorska-prava Jak je vidět na ilustračním obrázku, staví seprovozovatelé Blog.cz k této záležitosti obdobně jako ke všem problémům. "Máš strach ze zcizení svých textů? Tak je nezveřejňuj. Nejsi spokojen s poskytovanou službou? Tak jdi jinam. Nikdo tě tu nedrží." Dost zvláštní přístup od zřizovatele portálu, v jehož zájmu je co největší počet obsahově kvalitních blogů a spokojených uživatelů. Nikde ani náznak nějaké snahy o radu.

O možnosti zamezit splogům, či spamům v komentářích, ani nemluvě. A přitom řešení mohou být velmi jednoduchá. Například v případě spamu v komentářích stačí, zakomponovat strojově nečitelný kód, který by musel každý, kdo chce přidat pod článek komentář, ručně opsat. (Například za pomoci sice kontroverzní, ale stále používané technologie CAPTCHA, nebo novější a zajímavejší technologie Asirra , ve které musí čtenář chtějící zanechat pod článkem svůj komentář napsat, co je zobrazeno na obrázku tj. třeba kočka, pes a nebo dům.)

Jak je vidět, tak si uživatel Blog.cz musí opět poradit sám. Například pomocí zmíněných "triků" popsaných v mém příspěvku. Na spam v komentářích bohužel žádný "recept" nemám, a tak i nadále je jedinou možností, zaslání komentáře na mé články do redakční pošty blogu Nuda v síti. Většinu spamu dokáže, opravdu celkem slušně, provozovatel služby Gmail filtrovat.

Váš Daniel Klee
 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________