Sedm bodů pro bezpečné surfování na Síti sítí na veřejném místě

28. května 2011 v 9:47 | Daniel Klee |  Tipy a triky aneb jak na to
Sedm bodů pro bezpečné surfování na Síti sítí na veřejném místě

Snad každý se občas dostane do situace, kdy je nucen využít služeb nějaké veřejně přístupné alternativy pro přístup k internetovým službám. Nejčastěji to jsou Internetové kavárny. Jak bezpečně surfovat po Síti sítí, se vám pokusím nastínit v dnešním malém příspěvku.

Základem je uvědomit si, že se jedná o veřejné místo, které umožňuje, při zanedbání několika základních aspektů, přístup k vašim citlivým a osobním datům. Velmi často i lidé používající Internet dlouhá léta si neuvědomují, jak snadné je dostat se k těmto datům pro nepovolaného uživatele, který zasedne k PC po vás. Takže jak na to?

1.) Základem je nepoužívat tato veřejná místa za žádných okolností ke službám typu Internetového bankovnictví a pod.

2.) Naučte se používat prohlížeč Mozilla Firefox v módu anonymního prohlížení, který nalezneme v liště pod "Nástroji" . Toto nastavení vám umožní přístup ke všem službám ve zcela normální podobě, jen s tím rozdílem, že neuchovává v paměti prohlížeče žádná hesla, cookies, odkládací a vyrovnávací pamět atd. Při odchodu pak zadáme ve stejné nástrojové liště příkaz ukončit anonymní prohlížení, a všechna data jsou obratem relativně nenávratně odstraněna. Včetně historie a našeptávání. Neumožňuje-li prohlížeč onen anonymní mód, pak je potřeba před odchodem a ukončením práce vymazat obsah historie a cookies z paměti prohlížeče.

3.) Veškeré případně stažené či ukládané dokumenty, stahujte či ukládejte přímo na externí paměťová média jako jsou flash disky nebo paměťové karty, jeli PC vybaveno slotem pro tyto karty. Postup při stažení nebo uložení je stejný, jako v případě práce s vestaveným harddiskem . Stačí si pouze pohlídat, aby cílová složka byla opravdu na onom externím paměťovém médiu. To samozřejmě platí i při práci s textovými či jinými programy. Práci v uvedeném případě začneme otevřením prázdného dokumentu a jeho okamžitém uložení funkcí uložit jako, přímo do cílové složky externího paměťového média. Tím se i případné automatické ukládání souboru ukládá, ve většině případů, i do oné složky a "nedotkne" se paměti harddisku PC.

4.) Další nejčastější chybou je použití příkazu ctrl+c, v našem textu. Tento příkaz může ukládat, a také ukládá, jím kopírovaná data. Po vašem odchodu pak ten, kdo jde na ono PC po vás, může použít příkaz ctrl+v, a dostat se tak k vašim datům a textům, i když jste použili výše popsaný postup uložení souboru na externí disk. Řešení je přitom jednoduché, těsně před odchodem, použít tento příkaz, tj. ctrl+c na nějaký zcela běžný text, který často nahradí onen předchozí. Někdy však může nastavení v PC ukládat až několik těchto příkazů. Řešením pak je při odchodu od PC, se také odhlásit jako uživatel. To spolehlivě tato data vymaže.

5.) Stejně častou chybou je, že si uživatel nezkontroluje nastavení při přihlášení do nějaké služby, nejčastěji mailu, kde ponechá zvolené "přihlásit se trvale", což uloží veškerá hesla i uživatelské jména. Toto funguje pouze při neanonymním prohlížení. Při doporučeném anonymním módu, se vše vymaže ukončením onoho anonymního módu.

6.) Nikdy bychom při použití veřejného PC třeba v kavárně, neměli zapomenout na to, že mnohé z těchto kaváren používá zálohování všech dat třeba na páskové mechaniky hlavního PC, které hlídá např. váš čas strávený u PC a vypočítává vám pak cenu za použití služby. Některé z těchto obslužných programů Internetových kaváren umožňují vzdálené sledování plochy PC, tedy i vašich aktivit na onom "zapůjčeném" PC. Obejit uvedené, tedy alespoň částečné třeba při surfování, je použit nejenom anonymního módu prohlížeče, ale i přístup k internetovým adresám či službám přes tzv. "Anonymizér" . Což je veřejná služba na Internetu maskující vaši IP, a přesměrující vás tam, kam potřebujete. Obsluha pak "vidí", v optimálním případě, url onoho Anonymizéru. Nicméně, pak se k těmto vašim "datům" může dostat poskytovatel služby Anonymizéru.

7.) Při odchodu z kavárny, respektive před odchodem od PC, je ještě přínosné zkontrolovat obsah koše, plochy, složky dokumenty apod. Často tam zůstávají po vás smazaná, nicméně neodstraněná data. Stejně tak ve složce poslední použité či otevřené dokumenty, pod Start/dokumenty/obsah složky. I to je vhodné vymazat, a to nejenom z této složky, ale i z koše!

Závěrem lze říci, že bychom nikdy neměli zapomínat, že i odstraněné či smazané dokumenty, je možné v PC obnovit, a to za použití třeba programu "Undelete Plus", který je dokonce zdarma ke stažení . Uvedené body jak se ochránit platí samozřejmě nejen v Internetové kavárně, ale všude tam, kde se u jednoho PC střídá více uživatelů, tj. ve školách, pracovištích ale třeba i doma, kde je jen jedno PC. A snad zbývá jen říci, když už nepoužijete nic z uvedeného, alespoň zavřete prohlížeč. Není totiž nic jednoduššího, než použít příkaz krok zpět a dostat se tak třeba i do vašeho mailu či na vámi navštívené stránky. Mnohdy se podaří dostat se tam i přes uloženou historii navštívených stránek, jestliže odhlášení neproběhlo zcela korektně.

Ještě malá poznámka zcela závěrem. Osobní a citlivá data nejsou jen problémem veřejných míst nebo sdílených PC. V dnešní době je zcela běžné, prodávat použitou starší výpočetní techniku, paměťová média nebo třeba mobilní telefony a fotoaparáty prostřednictvím inzerátů či aukcí. Při prodeji prostřednictvím bazaru, často jeho provozovatelé přístroje vymažou či nastaví "tovární nastavení" a nebo nahrají zcela nový software. Prodáváme-li přístroje přímo, často zapomínáme, že obsahoval a nebo obsahuje stále naše data. Často žijeme v přesvědčení, že stačí tato data odstranit. Nestačí ! Většinu dat na PC nebo paměťové kartě, lze velmi obstojně obnovit. Neměli bychom zapomenout, že například všechny novější operační systémy Windows mají funkci "Obnovení systému" což umožní obnovit systém v nějaké jeho starší a zálohované verzi. Stejně tak je na trhu množství programů, které umožňují obnovit smazaná data nejen v PC, ale třeba i na paměťové kartě či flash disku. Nejlepší možností je přístroj či paměťové médium formátovat a přepsat.

Daniel Klee
 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________