Únor 2012

Protest není vandalismus

22. února 2012 v 8:38 | Daniel Klee |  Komentáře aneb kritika nerozumu

Protest není vandalismus


Když se na nové fasádě domu objeví graffity, jedná se bezesporu o přestupek či trestný čin podle výše škody. Totéž bude platit i v případě autobusové zastávky, vozů MHD či vlakové soupravy. I tam dochází k poškození majetku a náklady na opravy mohou být poměrně značné. Vandalismus je problém a o tom není žádná diskuze. Pomalovat předvolební plakát není totéž jako poničit autobus či třeba vlak. Srovnávat vandalismus s občanskou nespokojeností a protestem proti současnému dění ve společnosti je zavádějící.


Každý máme nějakou formu možného občanského protestu. Někdo má talent napsat článek, jiný vytvořit umělecké dílo formou performance, jiný třeba vytvořit leták či stránky na Internetu. Nicméně ani protest formou umělecké performance není v tomto státě jednoduchý, o čemž by mohl určitě hovořit umělec Roman Týc ze skupiny Ztohoven odsouzený za "panáčky" na semaforech. Každý se tak, k populistickým a lživým volebním kampaním, vyjadřuje dle svých schopností a možností.


Podíváme-li se na předvolební "agitky" mnohých politických stran, nejsou ničím jiným, než jen populistickým žvaněním, a slibováním něčeho co bývá, vzápětí po vyhraných volbách, zapomenuto. Jaké jsou tedy možnosti běžného řidiče autobusu protestovat proti tomuto populistickému předvolebnímu žvanění? Jakým způsobem měl dát najevo svůj nesouhlas? Zřejmě měl v demokratickém státě navštívit parlament či poslaneckou sněmovnu a tam apelovat na volené zástupce. Nebo měl navštívit veřejnoprávní TV a tam přednést svůj nesouhlas. Bohužel ona ta naše "demokracie" zase tak demokratická není.


Ano pro mne osobně je pan Smetana člověkem, kterého si mohu vážit a také vážím. Ne za ono pomalování plakátů, ale za jeho postoj. Nepopírá, že uvedené předvolební plakáty pomaloval. Odmítnul finance, které byli vybrány na požadované odškodnění a sám ze svého "škodu" zaplatil. Chová se jako čestný muž, který se odmítá podvolit korupcí prolezlé justici. Jeho konání, pro mne není aktem vandalismu, ale občanského protestu.

Ještě malá poznámka na závěr ohledně tykadel. Politická satira je stará jako politika sama. Karikatury politiků jsou, nebo by měli být, součástí novin či magazínů. Jaký je rozdíl mezi touto karikaturou v tisku a přimalováním tykadel? Žádný! Respektive jeden ano, přimaloval je na plakáty politických stran. To, že uhradil "škodu" hovoří samo za sebe.


A tak je na každém z nás aby si udělal svobodný názor, zda je uvedený čin hoden trestu a zda je v případě pana Smetany potřeba o něm hovořit "jako o zločinci", který musí být potrestán. On se i totalitní režim dob minulých schovával za názvy jako "lidově demokratická armáda" a totalitní zřízení nazýval "lidově demokratickou společností". Jak to s tou demokracií opravdu bylo víme z dějepisu... Otázkou na závěr je, jakou že demokracii tady máme dnes?


Daniel Klee______________________________________________________________________________