Malé zamyšlení Daniela Klee nad koncem světa

17. prosince 2012 v 0:02 | Daniel Klee |  Malá zamyšlení Daniela Klee

Malé zamyšlení nad koncem světa

Mystické datum 21.12.2012 se blíží a sním i otázka, kterou si, občas, přeci jen v duchu položil snad každý. Jak to vlastně je s avizovaným koncem světa v roce 2012? Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že to, co většina z nás očekává, se zřejmě nestane. Proč? Protože kdyby se mělo jednat o jakýkoli druh globální přírodní katastrofy, je velmi pravděpodobné, že bychom o tom již v tuto chvíli věděli více než jistě. Podobnou informaci by se totiž nepodařilo utajit nikomu. Jinou otázkou je, zdali by se jednalo o věc předvídatelnou či nikoli.

Náhodný prvek, i když není běžný, není možné vyloučit. Této okolnosti jsou si mnozí mocní tohoto světa vědomi, a tak lze vypozorovat jejich snahu se jaksi pojistit pro případ, že by přeci jen na tom všem něco bylo. Další neméně znepokojivou věcí je, že v současném světě i poměrně malé "zakolísání" zaběhnutého systému muže mít dalekosáhlý dopad na naše životy. To, co by naši předci zřejmě ani nezaznamenali, nám může přivodit značné problémy. Výpadek elektrické energie, elektromagnetický puls ničící elektronická zařízení, náhodný impuls k odpálení jaderné střely na základě mylného vyhodnocení atp. Při naši dnešní závislosti na technologiích by onen dopad mohl být značně nepříjemný. Ale obraťme list.

Jinou otázkou však je, zda opravdu není ono mystické datum 21.12.2012 počátkem změn v globální společnosti a uspořádání světa. Pak by bylo možné označit toto datum výrazem bod "nula", od kterého se dají věci do většího celosvětového pohybu. Je dokonce i pravděpodobné, že onen zlom nebude jen poklidný a plný pozitivních věcí.

Kdokoli se podívá na současné dění kolem nás s otevřenýma očima, musí si upřímně přiznat, že mnohé změny již probíhají a probíhají déle. Globální ekonomické krize, snahy dříve demokratických států omezovat občanská práva a svobody, nadvláda všudy přítomných korporací, vzrůstající počet lokálních válečných konfliktů, technologický pokrok v oblasti sdílení informací, celosvětové občanské protesty atp. atd.

Dokonce mě občas napadne, zdali onen masový zájem o konec světa není přeci jen někomu ku prospěchu. Komu? Možná právě těm, kteří se nás snaží ovládat prostřednictvím strachu, manipulace, nebo třeba uměle vyvolaných problémů.

Na závěr mého zamyšlení něco úsměvnějšího. Jak je vidět smysl pro humor nechybí televizní stanici COOL, která 21.12.2012 odvysílá ve 22.10 film Supernova, takže se přeci jen divák kýženého konce světa onoho dne dočká… Doufejme jen, že to bude pouze na televizní obrazovce.

Daniel Klee
 


Aktuální články

Reklama______________________________________________________________________________