Prosinec 2013

SKONČÍ HLAVNÍ HRDINKY FILMOVOU DRÁHU V TOVÁRNĚ NA SMRT?

30. prosince 2013 v 22:55 | Daniel Klee
Smějeme se, žasneme či dojetím pláčeme nad výkony filmových hrdinů a oslavujeme je jako celebrity. A když je hlavním hrdinou zvíře, tak se téměř vždy jedná o emocionálně velmi laděný a divácky úspěšný film. Chceme zachránit Willyho, držíme palce známé Lassie, aby našla vytoužený domov, psí komisař Rex je vždy zárukou napínavého příběhu a osudy lvice Elsy jsou dodnes filmovým bestsellerem, na který se rádi podíváme.

Ale jak tomu je v případě, kdy hlavním hrdinou, či hrdiny, filmového snímku nejsou domácí mazlíčci či zvířata, které nás okouzlují svou exotičností? Jak vlastně skončí jejich filmová dráha? A jak pokračuje jejich další život, když klapne poslední klapka a je natočen poslední záběr, než režisér řekne své pověstné "stop"?

Většinou dopadne špatně. A taky jak jinak má dopadnout život zvířete, které je už od svého narození předurčeno ke svému osudu na jatkách, protože jej prostě vnímáme jen jako zdroj masa a nic víc! Ale nemusí tomu tak být vždy a právě dnes a dalších sedm dní máme šanci ukázat, že je vnímáme přeci jen jinak, a to jako živoucí bytosti, které nám dávají mnohem víc než jen maso.

Ano, nemůžeme spasit svět, ale už dnes můžeme společně udělat první krok a ukázat, že člověk není jen bezcitný a egoistický tvor, který je spíše omylem Stvořitele či slepou uličkou evoluce.

A oč tu jde? Je to prosté. Kameraman a režisér Martin Duba natočil film na základě skutečné události, kdy stádo krav uteklo před porážkou v souvislosti s nemocí BSE a tři roky přežívalo ve volné přírodě. V produkci společnosti Bio Illusion tak vznikl krásný a poetický film o svobodě, lásce a ...kravách. Jediným mráčkem na nebi je to, že jeho hlavním představitelkám nyní hrozí porážka na jatkách, čemuž se snaží tvůrci filmu zabránit. Jeden člen štábu si jednu z krav již osvojil, ale zbývají ještě další čtyři. Zájemce o zbytek stáda již existuje, problém je ale ve výkupní částce, která činí 180 000,- Kč. Protože filmová produkce není nezisková organizace, nemá tak možnost uspořádat sbírku prostřednictvím DMS. A tak jedinou nadějí pro hlavní hrdinky filmu jsme my všichni. Zůstáváme tak opravdu poslední nadějí, pro ony zvířecí filmové star, aby jejich umělecký život neskončil místo zaslouženého odpočinku, který si zaslouží, v továrně na smrt, tedy na jatkách.

A tak zůstává jen poslední otázka, zda se najde dost empatických, soucitných a vnímajících lidí, ochotných přispět a pomoci oněm hlavním hrdinkám příběhu, natočeného podle skutečné události, přežít a dožít svůj život spokojené na zelených pastvinách Ranče Bystrá - www.ranchbystra.cz. A čas drazí přátelé, čas pro ně utíká velmi rychle a zbývá jim už jen pouhých 8. dní! Nesežene-li se požadovaný obnos, tak je po 8.dnech čeká už jen nemilosrdná a krutá porážka v továrně na smrt!

Daniel Klee
______________________________________________________________________________